Školné - časté otázky

Skutečně dostávají církevní školy od státu méně peněz?

Církevní školy jsou financovány jiným způsobem než školy veřejných zřizovatelů. To znamená především dva hlavní rozdíly:

a) Ministerstvo školství (MŠMT) stanovuje pro neveřejné školy normativy na příslušný kalendářní rok, které vycházejí z průměrných nákladů veřejných škol v uplynulém kalendářním roce. Dojde-li tedy k navýšení financí ve veřejném sektoru v průběhu kalendářního roku, projeví se to u církevní školy až v následujícím roce, a to pouze poměrně podle počtu měsíců. Například pokud jsou ve veřejném školství od začátku září zvýšeny mzdy, církevní škola dostane následující rok navýšení v součtu právě jen za třetinu roku. Ve srovnání s veřejnými školami navíc dotace nezohledňuje rozdílné náklady v jednotlivých regionech. Dále je církevní škola vázána použít prostředky z MŠMT na účely, které přesně specifikuje školský zákon. Tyto prostředky nesmí použít například na investice, i když jsou pro školu důležité.

b) Veřejní zřizovatelé mohou rozpočet svých škol dále navýšit o vlastní finanční prostředky, které jsou jim přidělovány podle zákona o rozpočtovém určení daní. Církevní zřizovatelé tuto možnost nemají a často musí školy dofinancovávat na úkor své další činnosti.

Proč se platí a k čemu slouží školné?

Naše škola je už od roku 1992 zvyklá fungovat ve skromných podmínkách a stále se snaží v souladu se svými hodnotami zůstat co nejdostupnější. Zároveň systematicky dbáme na zprostředkování cesty, která respektuje a rozvíjí svobodu i odpovědnost každého našeho žáka, včetně jeho vnitřního ukotvení pro cestu životem. Tím jsme specifičtí.

V zájmu zachování kvality výuky se naše škola od roku 2005 rozhodla využívat variantu danou školským zákonem a uzavírá s žáky a jejich zákonnými zástupci smlouvu o vzdělávání za úplatu, jejíž součástí je závazek platby školného. To je možné zvýšit po projednání se školskou radou a radou rodičů maximálně o 50% z výše školného, se kterou žák do školy nastoupil. Zvyšování školného v průběhu studia je vždy až posledním možným řešením, vždy se snažíme hledat nejdříve jinou cestu.

Školné je pro nás důležité, abychom mohli i do budoucna zajistit současný rozsah a formy výuky. Chceme za něj žákům školy nabídnout maximální protihodnotu. Hradí se z něj náklady na nadstandardně dělené hodiny (například matematika či český jazyk), jazykové konverzace, široká nabídka seminářů i třídnické hodiny. Díky školnému můžeme otevřít i semináře s nižším počtem žáků, aby bylo možno prohlubovat znalosti a dovednosti v co nejširším rozsahu. Ze školného se nakupují nezbytné pomůcky pro předměty a knihy do školní knihovny, hradí se také činnost školní psycholožky, kariérové poradenství a mimoškolní vzdělávací aktivity.

Jak se počítá školné? Proč je pro každý ročník studia jinak vysoké?

Výše školného, se kterou žáci do školy nastupovali, se několik let neměnila. Vzhledem ke zvýšení především mzdových nákladů jsme před několika lety přistoupili ke zvýšení školného u nastupujících tříd a upravili výši u ostatních tříd v souladu se smlouvou o vzdělání. Částky školného jsou v jednotlivých ročnících rozdílné, protože původní verze smlouvy o vzdělávání umožňovala zvýšit školné až o polovinu pouze při přechodu z nižšího na vyšší gymnázium. Nyní je navýšení možné kdykoliv během studia, ale nikdy nepřesáhne více než polovinu částky, ke které se vzájemně zavazujeme při započetí studia.

Co když si školné nebudeme moci dovolit?

Výše školného je stanovena s ohledem na potřeby školy a zároveň se snažíme ji držet na co nejnižší úrovni, aby byla pro rodiny žáků přijatelná. Přesto může nastat situace, kdy rodiny na zaplacení školného nemají. Z tohoto důvodu byl zřízen Žákovský solidární fond, ze kterého je možné čerpat příspěvek, případně je možné požádat o rozložení či snížení platby.

Mohu na účet školy zaslat více peněz?

Ano, nad rámec školného je možné poslat škole dar. Můžete specifikovat i jeho účel a my jej budeme respektovat. Rámcový přehled darovaných částek a seznam významných dárců je vždy zveřejněn ve výroční zprávě za příslušný rok. Jsme skutečně vděční za jakoukoliv formu finanční i nefinanční podpory, které se nám dostává. Více v sekci Pro dárce či přímo na fundraising@arcig.cz