Studium v zahraničí

Uvažujete, že byste si zkusili zpestřit studium o zahraniční výjezd?  Prozradíme, že je to rozhodně neocenitelná zkušenost a může se jen vyplatit. Bohužel ale není úplně zadarmo.

Možností studia v zahraničí během střední školy je velké množství. Tento článek přináší základní přehled o tom, co je třeba pro to udělat, a na konci také některé projekty, v rámci kterých je možné vycestovat. U každého z nich jsou stručně popsány základní informace. Vše důležité lze najít na stránkách škol a projektů. Některé programy jsou zcela zdarma, někde lze získat plné či částečné stipendium (například Erasmus), některé typy studia jsou zpoplatněny. Vždy si zjistěte před podáním přihlášky finanční stranu studia a také vše proberte s rodiči.

Krok za krokem:

Přihláška. Výběr země, agentury a přihláška - v těchto věcech je potřeba mít jasno celkem brzy, určitě rok předem. Přemýšlejte přes prázdniny, pro hladký průběh doporučujeme podat přihlášku už v září nebo říjnu pro výjezd následující školní rok.

Kritéria. Určitě je jedním z nich výborný prospěch, výběrová řízení ale bývají vícekolová a hodnotí se také nadšení, zájem a vůle. Nejspíše budete také psát motivační dopis, esej, někde prokazovat jazykové znalosti a absolvujete pohovor. Můžete také být požádáni o dodání doporučujícího dopisu.

Příprava. Některé agentury pořádají přípravné kurzy a setkání. To bývá také často součástí balíčku služeb, které agentury poskytují. Kromě výše zmíněného také zajišťují koordinaci vašeho pobytu – studijní plán, ubytování, podporu, komunikaci se školou.

Ubytování. Někde je možné bydlet na internátech, či jiných studentských formách bydlení, většinou se ale dostanete do rodiny. Může to přinášet nejen radost, ale i problémy, nápomocná opět může být i agentura.

Motivace. Ačkoli prapůvodní cíl může být zlepšení v daném jazyce, zjistěte si také sami o vybrané zemi co nejvíce, ať nejste překvapeni. Zvyky, geografie, tradice, historie, podnebí, mluvte o tom s kamarády a rodinou, abyste se na cestu těšili a byli otevření novým věcem a výzvám. 

Studium. Plňte svědomitě své povinnosti, nezapomeňte na AGčko (dojednejte si podmínky na AG předem, individuální studijní plán je třeba zařídit 3-5 měsíců před odjezdem) a pobyt si užijte. Doporučujeme využít komunitu zahraničních studentů, nabídku dalších aktivit v místě, cestování a poznávání okolí, ale také zůstat v kontaktu se spolužáky, školou a rodinou. V nabídce může být i úvodní jazykový kurz.

Návrat. Připravte si podklady pro administraci na AG, také vyplníte dotazník. Budete skládat předepsané zkoušky. Připravte se na to, že nejen vy jste ušli kus cesty, ale vaše třída také. Nebudete se vracet do stejné situace, ze které jste odjížděli.

Pamatujte! 

Víza – záleží na cílové zemi, je potřeba na to pamatovat včas, obvykle s tím pomáhá agentura.

Pojištění – celkem zásadní věc, budete přeci jen delší dobu mimo domov, pojištění se vyplatí pro klid. 

Očkování, léky – některé země mohou mít povinná očkování, která u nás nejsou tak běžná, nepodceňujte to, doporučená očkování taky bývají doporučená z dobrých důvodů. Mějte dostatečné množství léků, které pravidelně užíváte. Některé nemusí být v dané zemi dostupné nebo dokonce legální, případně dostupné v jiném režimu, než jak jsme zvyklí. 

Místní SIM – zcela jistě levnější pomocník v komunikaci než je roaming.

Dárek pro rodinu – pokud budete ubytováni v rodině, hodí se nějaký drobný dárek, nejlépe vztahující se k Česku, nebo městu odkud pocházíte.

Zavazadla - zvláště pokud cestujete letadlem, rozmyslete si, co na dlouhý pobyt potřebujete a co ne.

Náklady navíc - mohou jimi být povinné školní uniformy, nebo výdaje na místní dopravu, někde letenky, učebnice nebo jiné výukové materiály, nezapomeňte na nějaké kapesné.

 

Pokud plánujete studiní pobyt v zahraničí, přečtěte si prosím Pravidla pro studijní pobyty v zahraničí, přijďte se domluvit na podrobnostech do ředitelny (zástupkyně Jana Kaderová) a podejte Žádost o Individuální vzdělávací strategii. 

 

Erasmus+ - základní informace k programu - v případě zájmu je potřeba nejpozději do 15. 1. 2024 vyplnit formulář zájmu - škola si vyhrazuje právo vybrat žáky na základě jejich připravenosti a přínosu pro AG.

V únoru škola podává žádost na DZS, nejpozději v červenci uzavírá smlouvu s DZS a cca od září lze v případě schválené žádosti vyjet. Žák si sám zařizuje školu, ubytování, dopravu. Škola mu na základě smlouvy poskytuje finance, které DZS uděluje dle předem stanovených tarifů. DZS ani AG neposkytuje žádnou databázi doporučovaných škol. Pokud preferujete pobyt v rodině, zajištěné podmínky vzdělávání a ubytování, pak se obraťte na některou Agenturu v odkazu níže.

K potvrzení výsledků učení je nutné si nechat přijímající organizací potvrdit vyplněný formulář.

Pro uznávání můžete využívat nástroj Europas Mobilita a na stránce Europass si můžete vytvořit svůj profil a přidávat si výsledky učení. K čemu je to dobré?

 

Agentury, které většinu zařídí za vás (za úplatu)

Kde hledat školy

doporučení konkrétních škol

jazykové kurzy

další užitečné odkazy

studium v zahraničí po AG

Zkušenosti studentů AG a jejich rodičů se studiem v zahraničí:



Zkušenosti z Erasmu http://erasmus-databaze.naep.cz/modules/erasmus/