VV
Estetická výtvarná výchova (EVV) vede žáka k tomu,aby poznal kulturní svět člověka, skrze dějiny výtvarného umění. Učí žáky vnímat umění jako prostředek poznávání a komunikace. Vede každého jednotlivce jako svobodného jedince, který je schopen uplatnit sebe samotného v procesu tvorby.(ŠVP)
Důležitou součástí lidské osobnosti je kreativita. Ta estetická má silnou pozici v historii umění a stále nás něčím překvapuje a obohacuje. Věnujeme se proto dějinám umění. Zkoumáme metody, směry, individuality umělců i současné konceptuální tendence. Kreativně zkoušíme a poznáváme nové techniky při praktických úkolech. Věnujeme se malbě, grafice či keramice a nezapomínáme chodit na výstavy.
Cílem předmětu je seznámit žáky se základními kulturně historickými pojmy a obdobími v dějinách výtvarné kultury. Na základě teoretických poznatků vede ke snaze poznat kulturní hodnoty minulosti. Otevírá však i cestu pozitivnímu chápání sdělných hodnot výtvarného umění v současnosti. Předmět dokáže navazovat na souvislosti dějepisné, náboženské, literární či společenské. Studenti získávají všeobecný přehled z dějin umění a mohou kultivovaně vnímat širokou oblast lidské estetické kultury. Předmět výtvarná výchova si bere za úkol poskytovat syntézu rozumovou, ale i citovou. Není založena jen na kulturněhistorickém přehledu, ale snaží se na základě vlastní tvorby a prožitku s ní spojeném zaujímat a rozvíjet i stránku smyslovou. Studenti si vyzkouší i vlastní kreativitu v praktických úkolech, kde naopak získávají zručnost při manipulaci s různými nástroji či výtvarnou zkušenost. Prohloubení prožitku z vnímání vlastního výtvarného obrazového vyjadřování vede ke způsobu seberealizace. Takto je možné rozvíjet všestranně jednotlivce, který je schopen výtvarně vidět a myslet v kulturně historických souvislostech.
1. ročník - 2.hodiny týdně,
3. - 4. ročník - 2 hodiny za 14. dní
5.,6. ročník - 2 hodiny týdně - na vyšším gymnáziu jde o volitelný předmět, volí se mezi HV a VV.
7.,8. ročníku je možné navštěvovat volitelný seminář z VV - 2 hodiny týdně
Z předmětu je možné skládat volitelnou profilovou maturitní zkoušku. A to formou praktické výtvarné práce, její obhajobou a ústním zkoušením z dějin umění.
Látka je rozdělená podle jednotlivých epoch do ročníků.
- Prima: pravěk, starověk, antický svět
- Sekunda: křesťanský svět - raně křesťanské umění, románské a gotické umění, renesanční vidění světa – renesance italská, zaalpská a manýrismus
- Tercie: barokní svět a rokoková okázalost, klasicismus
- Kvarta: umění 19. století – romantismus a historismus, realismus i pseudohistorické styly architektury, impresionisté i postimpresionisté
- Kvinta: secese a symbolismus, moderní avantgardní směry v 1. polovině 20. století.
- Sexta: moderní směry a tendence ve 20. století. Informel i konceptuální umění, umění performance a happeningu, současné trendy a design.
Během období studia studenti kreslí studijní kresby, zkouší malbu temperou, akrylovými barvami i olejem. Mají možnost věnovat se grafice- zkouší techniku tisku z hloubky či z výšky. Vznikají tedy suché jehly, linorytové tisky i barevné soutisky i vtlačené slepotisky. Mají možnost vytvářet trojrozměrné objekty z keramické hlíny. Škola má vlastní keramickou dílnu, ve které je i pec na keramiku.
Výtvarné úkoly vždy nějak korespondují s teoretickými poznatky z dějin kultury.
Dějiny umění probíhají formou samostatných prezentací studentů, přednášek vyučujícího či pomocí komentovaných prohlídek na výstavách v Národní galerii. Návštěvy aktuálních výstav jsou samozřejmou náplní hodin výtvarné výchovy.
Pravidelně v šestém ročníku probíhá červnový výtvarný estetický kurz, kde mohou studenti malovat a kreslit v plenéru a zdokonalují se tak i při studiu perspektivy.
Také se nám podařilo ve spolupráci s předmětem AJ navštívit evropské galerie a vidět originální díla impresionistů a rakouské secese ve Vídni či zhlédnout moderní bienále současného umění v italských Benátkách. Těšíme se na další možné cesty.
- Alois Bauer: Dějiny výtvarného umění,
- V. Prokop: Kapitoly z dějin výtvarného umění
- Doporučená literatura:
- J. Pijoan: Dějiny umění I.- XII.díl, Odeon
- E. Gombrich: Příběh umění
- U.Ecco: Dějiny krásy, Dějiny ošklivosti
- W. Beckettová: Toulky světem malířství umění
- Igor Zhoř: Proměny soudobého výtvarného uměn
- Jindřich Chalupecký: Na hranici umění a další
Učitelé | Konzultace | |
---|---|---|
Andrea Angelová | angelova@arcig.cz | |
Simona Pišlová | pislova@arcig.cz | |
Martina Peterková | peterkova@arcig.cz | úterý 13.00 - 15.00 |